TVM 2.4-050-220/300-W1/220/380 -
Indramat
Indramat - TVM 2.4-050-220/300-W1/220/380  -
Product Category: Industrial Motors & Drives
TVM 2.4-050-220-300-W1-220-380 by Rexroth, Indramat, Bosch in the TVM Series. The TVM power supply module provides DC power for Indramat drives, which work with Indramat controls and servo motors. This TVM 2.4-050-220-300-W1-220-380 offers a Type Current of 50 A, Three-Phase Input Voltage of AC 220 V, 50 to 60 Hz, and a Nominal DC Bus Voltage of DC 300 V. Other features include a Cooling Method of Built-in Blower and a Single Phase Input Voltage for Control Electronics of AC 230 or 400 V, 50 to 60 Hz.